Sprawdź jak uniknąć błędnego montażu pompy ciepła

Jak nie podłączać pompy ciepła

Pompy ciepła na Polskim rynku stają się coraz bardziej popularnym źródeł ciepła dla nowych domów oraz często zastępują piece na paliwo stałe. W teorii sam montaż pompy ciepła nie jest skomplikowany i do wykonania instalacji pompy ciepła może wystarczyć hydraulik oraz elektryk. Lecz bardzo często przez fakt goniących terminów lub braku odpowiedniej wiedzy dochodzi do złego podłączenia pompy ciepła lub całej instalacji, a co za tym idzie zmniejsza się efektywność urządzenia.

Nieprawidłowy montaż pompy ciepła

Wiele usterek i problemów pojawia się przez niestosowanie się do wskazań i wymagań producenta zawartych w instrukcji montażu pompy ciepła. Najpopularniejsze błędy przy montażu pompy ciepła:

  1. Wibroizolacja - Brak montażu pompy ciepła na podkładkach wibroizolacyjnych lub ich zły dobór względem masy jednostki zewnętrznej.

  2. Podwieszanie jednostki zewnętrznej - Wibracje i drgania przenoszone zostają na ścianę budynku oraz taki montaż ogranicza przepływ powietrza. Sposób ten może sprawdzić się jedynie przy zastosowaniu bardzo małych jednostek.

  3. Odprowadzenie skroplin - Bardzo często pomijanym etapem montażu pompy ciepła jest brak odprowadzenia skroplin wydobywających się z zewnętrznej jednostki pompy ciepła. Jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana minimum 40 cm od podłoża, co zapewni zimą swobodne odprowadzenie skroplin pomimo możliwej warstwy śniegu. Ważne aby skropliny nie gromadziły się bezpośrednio na chodniku, ponieważ po ich zamarznięciu, pobliski chodnik zamieni się w lodowisko.

Pompa ciepła - błędy podczas instalacji

Duże zużycie energii elektrycznej, niski poziom czynnika chłodniczego, oblodzenie parownika, niska moc grzewcza pompy ciepła i wiele innych problemów może być związanych z nieprawidłową instalacją pompy ciepła. Do błędów instalacji zaliczamy:

  1. Źle dobrany przekrój rur - Zastosowanie zbyt małego przekroju rur przekłada się na ograniczenie przepływu, a co za tym idzie zmniejszenie przenoszonego ciepła. Praca pompy ciepła w takich warunkach przekłada się na zmniejszenie wydajności oraz nieodpowiednią pracę całego układu.

  2. Zbyt duża odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną - Odległość ta powinna być zgodna z zaleceniami producenta odnośnie maksymalnej długości połączeń dwóch jednostek. Niezastosowanie się do powyższego limitu może doprowadzić do obniżenia wydajności pompy ciepła oraz niskiego poziomu czynnika chłodniczego.

  3. Nieprawidłowe zagięcia i połączenia rur - Błędnie wykonane połączenia rur prowadzą do nieszczelności, a źle przygotowane zagięcia mogą w znacznym stopniu zmniejszyć przepływ rur, a to może doprowadzić nawet do uszkodzenia pompy ciepła lub jej podzespołów takich jak parownik, skraplacz czy sprężarka.

Zabezpiecz swoją pompę ciepła

Montaż pompy ciepła jest ważnym aspektem, jeśli chodzi o jej bezpieczeństwo i skuteczność. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pompa ciepła jest zaangażowana w proces przesyłania ciepła z jednego źródła do innego.

Aby upewnić się, że pompa ciepła jest bezpiecznie zamontowana, należy wykonać kilka kroków. Po pierwsze, ważne jest, aby sprawdzić, czy instalacja jest zgodna z lokalnymi przepisami i regulacjami budowlanymi. Należy upewnić się, że wszystkie wymagane przez producenta warunki zostały spełnione.

Po drugie, należy upewnić się, że wszystkie części są właściwie zamontowane. W szczególności ważne jest, aby sprawdzić, czy wszystkie połączenia są szczelne. Wszystkie połączenia muszą być poprawnie uszczelnione, aby zapobiec wyciekowi gazu lub oleju.

Po trzecie, należy pamiętać o instalacji systemu wentylacji. Przepływ powietrza jest ważny, aby zapobiec tworzeniu się nadmiernych ilości ciepła. Wszystkie przegrody, takie jak ściany i sufity, muszą mieć odpowiednie otwory wentylacyjne.

Po czwarte, ważne jest, aby wszystkie elementy, które są zainstalowane w pomieszczeniu, były odpowiednio zabezpieczone. Wszystkie urządzenia, które są zamontowane w pomieszczeniu, powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia przed wilgocią, zanieczyszczeniami i kurzem.

Po piąte, ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan systemu. System powinien być sprawdzany co najmniej raz w roku, aby upewnić się, że wszystkie części są sprawne i nie ma żadnych usterek.

Podsumowując, ważne jest, aby upewnić się, że pompa ciepła jest bezpiecznie zamontowana. Prawidłowo zainstalowana pompa ciepła może zapewnić wydajną i bezpieczną eksploatację przez wiele lat.

wstecz