Podstawowe elementy instalacji PV

Rodzaje paneli fotowoltaicznych, cena oraz bezpieczeństwo instalacji

Instalacja fotowoltaiczna składa się przede wszystkim z modułów fotowoltaicznych, ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, a także: przewodów, które łączą urządzenia – poszczególne panele, jak i również zespół paneli z inwerterem, także z tablicą rozdzielczą.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna oprócz powyższego?

Skład instalacji fotowoltaicznej:

  • akcesoria do monitorowania pracy instalacji,

  • złącza poszczególnych elementów,

  • konstrukcji,

  • systemu zabezpieczeń.

Co to jest instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika jest procesem polegającym na przetwarzaniu energii słonecznej na energię elektryczną. PV to najbardziej ekonomiczny sposób wytwarzania energii elektrycznej. Dobrana moc instalacji fotowoltaicznej zaspakaja w 100% zapotrzebowanie na energię eklektyczną w naszym gospodarstwie domowym.

Dobrej jakości panele fotowoltaiczne jaka jest cena?

Dobrej jakości panele fotowoltaiczne posiadają certyfikaty potwierdzające testy wytrzymałości, cieplne, mechaniczne, jak i odporności na odziaływanie chemicznych czynników. W trakcie zakupu trzeba we własnym interesie zwrócić na to szczególną uwagę. Niskiej jakości moduły fotowoltaiczne oferowane są przeważnie po atrakcyjnej cenie zakupu. Zazwyczaj wykazują nieprawidłowość na samym początku eksploatacji, ale także jako nowe produkty.

Ogniwa monokrystaliczne są zdecydowanie lepsze od polikrystalicznych. Ich struktura sprawia, że możemy zamontować mniejszą ilość, a liczyć na lepszy stosunek wytworzonej energii.

Cena modułu jest adekwatna do jakości produktu, ale także jego wielkości i producenta. Każda hurtownia ma swoje ceny, o które należy dopytać lub zrejestrować się w sklepie aby mieć stały podgląd.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Rynek paneli fotowoltaicznych, oferuje różnego rodzaju technologie. Wyróżniamy trzy popularne rodzaje ogniw fotowoltaicznych:

  • monokrystaliczne,

  • polikrystaliczne oraz

  • panele z krzemu amorficznego.

Różnią się one przede wszystkim właściwościami, wydajnością oraz ceną.

Panele monokrystaliczne

Cechy: Największa wydajność (od 17% do 22%). Posiadają czarny kolor i tworzą je cienkie, wielokątne płytki. Moduły monokrystaliczne sprawdzają się, gdy mamy mocne nasłonecznienie oraz ograniczoną powierzchnię.

Panele polikrystaliczne

Panele łączące wiele kryształów krzemu. Charakterystyka: błękitny kolor, układ kwadratowych płytek. Wykorzystuje całą powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego. Ich wydajność wynosi (od 14% do 16%), jest niższa zatem od paneli monokrystalicznych, dzięki czemu potrzebują większej powierzchni do instalacji.

Panele z krzemu amorficznego

Najrzadziej spotykane panele fotowoltaiczne. Wydajność jest bardzo niska, a z czasem obniża się jej sprawność. Moduły amorficzne są najtańsze, co można uznać za ich największą zaletę. Elastyczne, lekkie oraz posiadają niski stopień wrażliwości na wysokie temperatury.

Co wpływa na bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Trzeba pamiętać, że moduły fotowoltaiczne są bardzo czułe na przepięcia, czyli przyrosty napięcia ponad wartości znamionowe. Pochodzące od wyładowań atmosferycznych, jak i również łączeniowe, które mogą w instalacji się pojawić.

Część składowa instalacji fotowoltaicznej to również bateria akumulatorowa służąca jako magazyn energii. Ona także musi być zabezpieczona przed przetężeniem. Do tego służą specjalne wkładki topikowe do stosowania w obwodach prądu stałego DC. Jednak dobór tych wkładek jest znacznie bardziej skomplikowany.

wstecz