Jak poprawnie podłączyć pompę ciepła Panasonic

Zobacz sposoby instalacji pomp ciepła split i monoblok

Firma Panasonic to japoński gigant technologiczny, który ma 60-letnie doświadczenie w produkcji pomp ciepła.

Pompy ciepła Panasonic to połączenie wysokowydajnej pracy, wygody użytkowania oraz oszczędności na wielu płaszczyznach. Pompy ciepła tej marki przechodzą przez zaawansowane, szczegółowe testy, dzięki czemu wprowadzane na rynek są niezawodne i trwałe, dlatego też gwarantują długoletnią, niezakłóconą pracę w niemal każdych warunkach temperaturowych.

Gdzie zamontować pompę ciepła Panasonic Aquarea?

Pompa ciepła to urządzenie, do którego nie ma wytycznych technicznych opisujących miejsce montażu w domu. Powinno się wziąć pod uwagę rodzaj pompy ciepła, jej wielkość, poziom wytwarzanego hałasu. W przypadku serwisu czy ewentualnej awarii należy wybrać pomieszczenie ze swobodnym dostępem dla instalatora.

W pompach ciepła typu monoblok mamy do czynienie z jedną jednostką, gdzie układ chłodniczy jest hermetycznie zamknięty w jednostce zewnętrznej. Przeznaczona jest w całości do montażu na zewnątrz budynku.

W przypadku pomp ciepła typu split składają się one z dwóch części- wewnętrznej (najczęściej w kotłowni domu) oraz zewnętrznej (na zewnątrz domów).

Montaż pompy ciepła typu monoblok

Montaż pompy ciepła typu monoblok jest o wiele prostsza, dlatego też instalatorzy je lubią. Jest tylko jedno urządzenie, dlatego też przy montażu odchodzi wiele czynności, między innymi prowadzenie instalacji miedzianych rur, którymi popłynie gazowy czynnik, wykonywanie połączeń między jednostkami, sprawdzanie szczelności, nabijanie układu dokładnie odmierzoną ilością czynnika. Dzięki czemu pomija się ogrom czynności, przy których bardzo łatwo dopuścić się błędu. A każdy błąd to niebezpieczeństwo awarii instalacji w przyszłości, zmniejszenie mocy i pracy pompy.

Przy montażu pomp ciepła typu monoblok nie są potrzebne zewnętrzne przewody czynnika chłodniczego, do jednostki zewnętrznej przyłącza się tylko instalację grzewczą i/lub ciepłej wody użytkowej. Cała instalacja chłodnicza jest wykonywana już w fabryce, dzięki czemu całą kotłownie opartą o pompy ciepła Panasonic konstrukcji monoblok jest w stanie wykonać hydraulik. Instalacja wodna wychodzi na zewnątrz budynku, dlatego też rekomendowane jest zalanie całego układu roztworem glikolu z wodą w celu zabezpieczenia się na wypadek skrajnie niskich temperatur zewnętrznych zimą lub braku prądu w dłuższej perspektywie czasu.

Montaż pompy ciepła typu split

W przypadku montażu pompy ciepła typu split pomiędzy jednostką wewnętrzną, a zewnętrzną połączenie chłodnicze wykonywane jest na miejscu przez instalatora. To połączenie chłodnicze ma kluczowe znaczenie w poprawnym funkcjonowaniu całej pompy ciepła. Z racji na ten typ budowy nie jest wymagane zastosowanie zabezpieczenia antyzamrożeniowego w postaci roztworu glikolu.

Pomiędzy jednostkami pompy ciepła krąży jedynie gazowy czynnik roboczy (w zależności jaką pompę wybierzemy), który nie zamarza nawet przy skrajnych temperaturach otoczenia zimą. Jeśli chodzi o wodę, która krąży między pompą ciepła, a instalacją c. o domu (posiadanie grzejników bądź ogrzewania podłogowego) dociera do jednostki wewnętrznej, w której mieści się wymiennik ciepła (gaz/woda), wymagane zawory, pompa obiegowa wody, naczynie zbiorcze.

Jednostkę zewnętrzną instaluje się na zewnątrz domu, dlatego też wybór miejsca nie stanowi większego problemu. Z reguły umieszczony jest na ścianie sąsiadującej z kotłownią lub w miejscu jak najbliższym jednostki wewnętrznej. Lokalizacja musi spełniać kilka warunków. Odległości między jednostkami nie są dowolne. Im dłuższe rury, tym większe straty ciepła oraz większe opory przepływu. W przypadku pomp ciepła typu split długie rury łączące jednostki oznaczają spory spadek wydajności pompy ciepła. Maksymalna dozwolona długość łączącej je instalacji to najczęściej 20-30 m, ale najlepiej gdyby, to nie było więcej niż 7-8 m.

Maksymalna temperatura powietrza, od którego pompa ciepła odbiera energię, nie może przewyższać 35°C. W przypadku, gdy pompa ciepła ma służyć do przygotowywania ciepłej wody użytkowej latem, to najlepiej jednostki zewnętrznej nie ustawiać w miejscu mocno nasłonecznionym. Gdy jest to niemożliwe powinno się zastosować dodatkowy czujnik temperatury zewnętrznej, który ustawia się w miejscu zacienionym, tak aby jednostka zewnętrza pokazywała faktyczną temperaturę powietrza i się nie nagrzewała od promieni słonecznych.

Pompa ciepła - ogrzewanie

Pompa ciepła najwyższą sprawność uzyskuje dla temperatury wody kotłowej 30-35˚C stopni, dlatego też najlepiej wybrać ogrzewanie niskotemperaturowe, czyli ogrzewanie podłogowe oraz klimakonwektory. 

Przy instalacji ogrzewania podłogowego trzeba wziąć pod uwagę rozstaw rur - najlepiej zlecić wykonanie projektu instalacji tak, aby uwzględnić optymalny dobór rozstawu rur do zapotrzebowania budynku na moc oraz temperatury zasilania. Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny przy temperaturze w pomieszczeniu na poziomie ok 20˚C, czyli o 2 stopnie mniej niż ogrzewanie grzejnikowe. Podczas sezonu grzewczego daje to 10-15% oszczędności kosztów eksploatacyjnych.

Pompa ciepła - chłodzenie

Pompy ciepła Panasonic Aquarea to urządzenia rewersyjne, które podczas okresu letniego można wykorzystać także do chłodzenia. Aby można było lepiej wykorzystać chłód z pompy ciepła Panasonic Aquarea stosuje się klimakonwektory, tam gdzie bilans energetyczny wskazuje na zastosowanie klimatyzacji. W przypadku zastosowania pompy ciepła jako klimatyzacje należy wykonać izolacje przyłączy wodnych oraz odprowadzenie skroplin.

Podłączenie elektryczne pomp ciepła

Do pompy ciepła Panasonic Aquarea jest możliwość sterowania systemem ogrzewania przez Internet, dzięki modułowi CZ-TAW1, bez zbędnych narzędzi. Dzięki modułowi Aquarea Smart Cloud jest możliwość korzystania z wszystkich funkcji związanych z ogrzewaniem, chłodzeniem, przygotowaniem ciepłej wody użytkowej, a także z funkcji monitoringu zużycia energii elektrycznej. Instalatorzy ma ułatwione zadanie przy wykonywaniu prac konserwacyjnych.

Pompę ciepła Panasonic może zamontować każdy instalator, aczkolwiek przy uruchamianiu należy mieć akredytacje Panasonic lub też zgłosić się do serwisu Panasonic.

wstecz