Cechy charakterystyczne pomp ciepła typu monoblok i split

Kiedy warto wybrać monoblok, a kiedy split?

Powietrzne Pompy Ciepła

Powietrzna pompa ciepła pobiera energię cieplną z powietrza na zewnątrz budynku i za pomocą wymiennika przekazuje ją do instalacji grzewczej budynku. Służy do ogrzewania domu oraz do ogrzewania CWU, dzięki temu iż czerpią energię cieplną z powietrza. Stąd też ich nazwa. Rozróżniamy dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła - monoblok oraz split. Oba rodzaje pomp ciepła pracują podobnie, pracują w pełni efektywnie, różni je zasadniczo tylko ich budowa a w zasadzie konstrukcja i sposób montaż.
 

Powietrzna Pompa ciepła typu monoblok

Co do pomp ciepła monoblok i split można powiedzieć, że znacząco zwiększają niezależność użytkowników, szczególnie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Powietrzne pompy ciepła typu monoblok składają się z jednej jednostki - tak zwanej jednostki zewnętrznej, która zamontowana jest wewnątrz budynku na przykład w kotłowni, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym.

Pompa ciepła monoblok jest kompaktowa, natomiast przy wyborze miejsca należy wziąć pod uwagę dostępne przestrzenie przy budynkach. Jej montażu na zewnątrz budynku powinien uwzględniać nie tylko samą dostępną powierzchnię ale również sposób w jaki będzie to urządzenie oddziaływało na otoczenie i użytkowników. Wewnątrz kotłowni lub innego przewidzianego do tych celów pomieszczenia pompa powietrzna typu monoblok tak samo jak w sytuacji z pompami ciepła split musi uwzględniać miejsce na zbiornik buforowy oraz zbiornik do CWU, a także miejsce, gdzie instalator będzie miał swobodny dostęp do urządzenia w przypadku corocznego przeglądu oraz ewentualnego serwisu.

Pompa ciepła monoblokowa nie różni się jeśli chodzi o sprawność pompy ciepła typu split. Pompy ciepła gruntowe tak jak pompy powietrzne mogą służyć do przekazywania energii cieplnej zarówno do instalacji grzewczej grzejnikowej jak i do ogrzewania podłogowego.

  • W pompie ciepła typu monoblok w jej wnętrzu umiejscowiony jest układ chłodniczy, wszystkie komponenty oraz niezbędne do działania pompy podzespoły elektroniczne. Jest ona hermetycznie zamknięta i co do zasady nie wymaga ingerencji w układ chłodniczy. W związku z tym instalacja pompy ciepła monoblok sprowadza się tylko do połączenia z układem hydraulicznym centralnego ogrzewania oraz jeśli jest to przewidziane z instalacją CWU.
  • Pompa ciepła monoblok jest znacznie cichsza wewnątrz budynku dla użytkowników niż pompa ciepła split, dzięki temu, iż jest jedna jednostka, która tworzy całość i jest fabrycznie szczelnie zamknięta i zaizolowana i znajduje się na zewnątrz.
  • Pompę ciepła typu monoblok należy zabezpieczyć w elementy zapewniające przeciw zamarzanie w odróżnieniu do pompa ciepła typu split, w których nie ma takiego wymagania.
  • Ponadto montaż nie wymaga posiadania przez instalatora uprawnień f-gazowych, ponieważ nie wykonuje się procedury napełniania czynnikiem chłodniczym, ani corocznych kontroli szczelności.
  • W pompie ciepła monoblok konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie instalacji wodnej przed zamarznięciem, na przykład domieszką glikolu propylenowego.
     

Powietrzna Pompa ciepła typu split

Pompa ciepła typu split złożona jest z dwóch jednostek: zewnętrznej oraz wewnętrznej. Pompa split w obrębie jednostki wewnętrznej z reguły posiada wbudowany sterownik.

Jednostka wewnętrzna, składa się ze skraplacza, pompy obiegowej oraz z automatyki sterującej znajduje się w niej również zawór rozprężny, instalowana jest wewnątrz budynku. Jednostka zewnętrzna instalowana jest zewnątrz budynku. W skład niej wchodzi wentylator, parownik i sprężarka. Są one połączone szczelnymi przewodami, w których krąży czynnik chłodniczy (w zależności jaką pompę wybierzemy) o niskiej temperaturze zamarzania, dzięki czemu nie trzeba już stosować zaworu anty za mrożeniowego.

Przy wyborze pompy ciepła typu split konieczne jest wykonanie części instalacji chłodniczej. Powietrzna pompa ciepła split może zostać zamontowana jedynie przez instalatora posiadającego uprawnienia typu f gazowe. Instalator montujący pompę ciepła split musi przeprowadzić kontrole szczelności, ponieważ instalacja nie jest hermetycznie zamknięta.

Przy decydowaniu się, którą pompę wybrać trzeba wziąć pod uwagę wydzielenie dodatkowego miejsca w budynku, w którym zostanie zainstalowana jednostka wewnętrzna. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy wybrać split czy monoblok.

Pompa typu split po zamontowaniu również stanowi zamknięty układ chłodniczy i równie dobrze sprawdza się do chłodzenia pomieszczeń ale jej montaż równocześnie związany jest z uprawnieniami f gazowymi. Niskie koszty eksploatacji posiada zarówno split i monoblok co znacząco wpływa na koszty ogrzewania dla użytkowników.
 

Pompy ciepła split czy pompa ciepła monoblok?

Największą zaletą pomp ciepła typu split jest to, iż w sytuacji awarii i przerwie w dostawie energii elektrycznej układ nie zamarznie. Minusem natomiast jest to, iż pompy ciepła te wymagają założenia tzw. karty produktu i regularnych kontroli szczelności, co wiąże się z dodatkowym kosztem.

Pompy powietrzne typu split dokładnie tak samo jak pompy monoblokowe świetnie pracują zarówno z instalacją grzewczą CO jak i do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Split i monoblok to świetne rozwiązanie grzewcze dla małych oraz dużych budynków, zarówno mieszkalnych jak i użytkowych.

Największą zaletą pomp ciepła typu monoblok jest to, iż cały układ chłodniczy wykonuje fabryka, nie jest potrzebne wykonanie instalacji chłodniczej.

Pamiętać należy, że montaż pompy ciepła split zasadniczo nie wymaga ingerencji do wnętrza urządzenia w elementy takie jak obwody zaworu rozprężnego będącego jednym z najważniejszych elementów w budowie pompy ciepła czy sprężarka. Różnica konstrukcyjna pompy ciepła powietrze split czy monoblok polega jednak na tym że pompy monoblok zawierają wewnątrz zewnętrznej obudowy pompę obiegową natomiast w pompach typu split pompa obiegowa znajduje się w tzw. wewnętrznej jednostce.

Podejmując decyzję czy wybrać tzw. monoblok czy split istotnym jest fakt, że w wersji splitowej z reguły jednostka wewnętrzna posiada wbudowany trójdrożny zawór przełączający wykorzystywany do zasilania wody użytkowej. W układach typu monoblok trójdrożny zawór przełączający nie występuje w standardzie wobec tego jest ona przystosowana i wymaga rozbudowy jeśli ma być wykorzystywana do ogrzewania budynku oraz do celów zasilania np. poprzez wymiennik ciepła lub zasobnik z wężownicą.

Analizując wady i zalety pompy ciepła split czy monoblok, jako wada pompy split jest konieczność uwzględniania ryzyka wydostania się do atmosfery czynnika chłodniczego. Z pompą ciepła typu monoblok przy bardziej ostrożnych klientach może być związana konieczność montażu wymiennika ciepła co zalecane jest również instalując pompy gruntowe. Zabezpiecza to instalację grzewczą oraz ogrzewanie podłogowe przed dostępem roztworu glikolu, który z kolei zabezpiecza przed zamarzaniem wody co niestety nie wpływa na wyższą sprawność grzewczą.

wstecz