Zastanawiasz się w jaki sposób obliczyć moc instalacji fotowoltaiczne?

Sprawdź jak obliczyć zapotrzebowanie na moc instalacji PV.

Jeśli chcesz w łatwy i szybki sposób obliczyć zapotrzebowanie na moc instalacji fotowoltaicznych adekwatne dla Twoje gospodarstwa domowego możesz wykorzystać kilka prostych sposobów. To na jaki sposób obliczeń się zdecydujesz zależy od tego, jakie dane posiadasz, oraz w którym momencie dnia zużycie energii jest największe.

Moc instalacji fotowoltaicznej, a zapotrzebowanie twojego domu?

Aby odpowiednio dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, która pomoże generować dodatkowe oszczędności w skali roku, musimy posiadać kilka ważnych informacji. Przede wszystkim musisz znać swoje roczne zużycie energii, które pomoże określić moc fotowoltaiki. Kolejną istotną informacją będzie kąt nachylenia dachu, oraz powierzchnia dachu. Sprecyzuj również, czy instalacja PV ma znaleźć się na domu jednorodzinnym (tu ważne aby podać jaka jest lokalizacja domu), czy interesuje cię rozwiązanie komercyjne dla którego będzie potrzebna większa instalacja. Jeśli planujesz zastosować ogrzewanie elektryczne, warto określić jakie będzie ono generowało zużycie prądu. Zorientuj się również, czy w okolicy domu znajdują się elementy zacieniające dach z zamontowaną instalacją fotowoltaiczną, które będą miały bezpośredni wpływ na to jaka jest produkcja roczna energii elektrycznej.

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?

Moc paneli fotowoltaicznych jest jednym z najistotniejszych czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę w trakcie projektowania instalacji PV dla domu jednorodzinnego., to czy moc zostanie określona poprawnie, pozwoli nam na osiągnięcie przewidywanych oszczędności, Jaki i pozwoli ona na krótki czas zwrotu z inwestycji w instalacje fotowoltaiczną. Decydując się moduły fotowoltaiczne, musimy zwrócić uwagę na szereg aspektów. Bardzo istotne są takie cechy jak żywotność ogniw fotowoltaicznych. Kolejny ważny aspekt to gwarancje – zarówno ze strony producenta fotowoltaiki – na same moduły, jak firmy instalatorskiej na jaką się decydujemy. W przypadku gwarancji deklarowanej przez firmę instalatorską ważna jest gwarancja uzysku, mówi ona o tym że rzeczywista moc paneli PV nie spadnie w danym okresie poniżej wskazanego poziomu, przez co nasza instalacja będzie generować oszacowane wolumeny energii. Przeczytaj również o przepisach i wytycznych instalacji PV.

Do obliczeń przy projekcie instalacji fotowoltaicznej możemy przyjąć:

Dla minielektrowni o mocy do 10 kW - 1,25 kWp mocy instalacji na każde zużyte 1000 kWh prądu w ciągu roku 

Przykład:

Jeżeli oszacowaliśmy nasze zużycie na 2000 kWh rocznie, to musimy zamontować instalację o mocy 2,5 kWp. 

Obliczenia: 

2000 : 1000 = 2

1,25 kWp * 2 = 2,5 kWp

Dla minielektrowni o mocy od 10 do 40 kW - 1,41 kWp mocy instalacji na każde zużyte 1000 kWh prądu w ciągu roku 

Instalacja fotowoltaiczna, a moc paneli fotowoltaicznych?

Na rynku jest dostępnych wiele modułów fotowoltaicznych. Od ich wyboru zależeć będzie uzysk wyprodukowanej energii, rozmieszczenie na dachu oraz walory estetyczne. Dla mikroinstalacji polecane są moduły fotowoltaiczne o niższej mocy, ale również w mniejszym rozmiarze, co znacznie ułatwia ich montaż na kłopotliwych dachach.

wstecz