Jak wygląda szkolenie z pomp ciepła

Uprawnienia wymagane do montażu pomp ciepła

Szkolenie pomp ciepła przeznaczone jest dla osób zainteresowanych zakładaniem pomp ciepła lub ich serwisowaniem. Kurs pomp ciepła jest podzielony na część teoretyczną oraz praktyczną. W części teoretycznej omawiana jest budowa i działanie pomp ciepła, podział i szczegóły dotyczące pompy ciepła, dobranie mocy urządzenia, omawiany jest również montaż części hydraulicznej budowa, typy pomp ciepła, instalacje centralnego ogrzewania, charakterystyka grzewcza budynku, rodzaje pomp ciepła budowa, dobór jednostek, lokalizacja pomp ciepła, stosowane rozwiązania techniczne, wymagania prawne, miejsce montażu jednostki zewnętrznej. Część praktyczna dotyczy natomiast podłączenia chłodniczego PC, podłączenia hydraulicznego pomp ciepła, montaż pompy ciepła, zasobnika C.W.U, mo0ntaż bufora, podłączenie elektryczne, przyłączenie do instalacji C.O. Przygotowanie pompy ciepła do uruchomienia, omawiane są także najczęstsze problemy związane z uruchomieniem i w trakcie pracy pompy ciepła, właściwe umieszczenie pompy ciepła w danym pomieszczeniu.

Po takim szkoleniu instalator pomp ciepła otrzyma certyfikat, który jest ważny 12 miesięcy. Z certyfikatem musi udać się do UDT w celu przystąpienia do egzaminu z zakresu pomp ciepła, który go uprawnia do ich instalacji. Jeżeli instalator będzie chciał również zakładać pompy splitowe to będzie musiał przystąpić do szkolenia z zakresu f-gazów.

Szkolenie f-gazowe daje możliwość zastosowania pomp ciepła typu split, ale i również klimatyzacji w budynku.

Ile lat jest ważne szkolenie pomp ciepła?

Szkolenie instalatorów pomp ciepła jest ważne 6 lat po tym okresie należy zrobić szkolenie przypominające aby uprawnienia nie przepadły. Szkolenie można odbyć w całej Polsce ze względu na wiele lokalizacji naszych punktów szkoleniowych. Koszt szkolenia zależny jest od wybranej lokalizacji. Wszystkie dostępne terminy i lokalizacje można znaleźć w harmonogramie szkoleniowym.

Jak bezpiecznie zamontować pompę ciepła?

Ważne aby wysokość od gruntu do pompy ciepła wynosiła 40 cm. Certyfikowany instalator pomp ciepła wie również, że pompa powinna zostać zamontowana w odległości około 30cm od budynku. Dobrze aby pompa ciepła była zamontowana na podkładkach antywibracyjnych. Aby nie popełniać błędów przy montażu pomp ciepła warto skorzystać również z praktycznych szkoleń przyłączeń pompy ciepła.

Osoba, która montuje pompy ciepła, przeszła certyfikowane szkolenie, jest w stanie założyć pompę ciepła należycie, dodatkowo jest w stanie dobrać odpowiednią pompę ciepła dla danego budynku. Jeżeli pompa ciepła jest typu split instalator będzie dodatkowo uprawniony w f-gazy.

Jakie uprawnienia niezbędne są do instalacji i montażu pomp ciepła?

Niezbędne do montażu pomp ciepła są uprawnienia sep, ale również szkolenia akredytowane. Szkolenia takie można nabyć w jednostkach specjalizujących się w kursach akredytowanych, najlepiej wybrać taki ośrodek, który ma dostęp do doświadczonej kadry szkoleniowców oraz profesjonalnego sprzętu. Jak wyżej jeżeli będziemy chcieli zakładać pompy ciepła typu split musimy wziąć pod uwagę szkolenie f-gazowe, zakup sprzętu oraz procedur. W montażu pomp ciepła bardzo ważne są uprawnienia, dzięki którym w oczach klienta jesteśmy postrzegani jako osoby profesjonalne i doświadczone.

wstecz